سکس تراپی

 

شاید بسیاری از ما بر این باور باشیم که رابطه جنسی (SEX) یک عمل کاملا غریزی بوده و نوع بشر به طور ذاتی توانایی دارد که این عمل را با بهترین کیفیت ممکن انجام دهد. گویی این تفکر غالب در جامعه وجود دارد که رابطه جنسی تنها بخش کوچک و یا حتی کم‌اهمیتی از یک پیوند زناشویی است که نیازی به آموزش و دریافت کمک از سکس تراپیست نداشته و هر زن و مردی می‌تواند پس از ازدواج آن را به صورت خودکار تامین کند.

اما نتیجه مشاهدات بالینی در اتاق‌های درمان و تحقیقات انجام شده در این حوزه ثابت کرده است که سکس (SEX) یا رابطه جنسی تنها یک عمل فیزیکی غیرارادی نبوده و بسیاری از افراد هستند که در این بخش از رابطه دچار مشکل هستند. این مشکل می‌تواند به صورت انواع انحرافات جنسی، اختلالات جنسی و عدم تفاهم میان نیازها، علائق و در اصطلاح فانتزی‌های جنسی دو طرف ظاهر شود.

نکته حائز اهمیت دیگر، جایگاه سکس در کیفیت یک ازدواج و دوام آن است.

وجود اختلالات و انحرافات جنسی خود به خود با گذر زمان حل نشده بلکه نیاز به پیگیری و درمان تخصصی دارند.

حال مهم‌ترین پرسش این است که چه کسی می‌تواند در صورت بروز این مشکلات به ما کمک کند؟ سکس تراپ کیست و چه مهارتی دارد؟ در جلسات سکس تراپی چه می‌گذرد؟

سکس تراپی یا سکس درمانی نوعی از جلسات مشاوره و روان‌درمانی است که به حل مشکلات زوجین پرداخته و عوامل پزشکی، روانی، فردی یا بین‌فردی موثر بر رضایت جنسی دو طرف را بررسی می‌کند.

این اختلالات ممکن است شامل موارد زیر باشد:

اختلال در نعوظ

کاهش میل جنسی

کمبود علاقه به سکس

انزال زودرس

اعتماد به نفس پایین در حوزه سکس

عدم پاسخ به محرک‌های جنسی

میل جنسی بیش از حد و غیر قابل کنترل

ناتوانی در کنترل رفتار جنسی

افکار جنسی آزار دهنده

فتیش‌های جنسی ناخواسته (مثل فوت فتیش)

سکس تراپی می‌تواند به شما کمک کند که نوع اختلال و مشکل خود در رابطه جنسی را شناخته، سهم خود از این عدم کیفیت در زندگی جنسی را تشخیص داده و به درمان بپردازید.

سکس تراپی به دنبال هدایت شما برای داشتن یک رابطه جنسی دو طرفه، سالم، متعهد و لذت‌بخش می‌باشد به طوری که موجب افزایش صمیمت میان زوجین و تقویت پایه‌های ازدواج آن‌ها شود.

تراپیست نیز مانند دیگر متخصصان حوزه روان‌درمانی در ابتدا تلاش می‌کند تا از طریق گفتگوی همدلانه، بیان تجربیات، نگرانی‌ها و احساسات خود از فشار روانی حاکم کم نموده و شما را به سمت شناسایی و درمان مشکل سوق دهد.

بنابراین رعایت اصل صداقت و تلاش برای بیان کامل مشکل و احساسات از اصول اساسی دریافت کمک از یک سکس تراپیست است. اگر احساس شرم و خجالت مانع برقراری ارتباط درست شما با سکس تراپیست شود بدون شک او نیز از مسیر کمک به شما منحرف خواهد شد.

در طول جلسات اولیه، درمانگر به تنهایی با شما و یا به طور مشترک با شما همسرتان در خصوص وضع موجود و دلایل عدم رضایت صحبت می‌کند. به یاد داشته باشید که درمانگر آنجاست تا به شما کمک کند که چالش فعلی خود را حل کنید. او آنجا نیست که طرف یک نفر را بگیرد یا برای متقاعدکردن کسی تلاش کند.

خوب است بدانید که سکس تراپیست به عنوان یک درمانگر جنسی با هیچ کس رابطه جنسی برقرار نمی‌کند و هرگز به طور عملی چگونگی رابطه جنسی را به درمانجوی خود آموزش نمی‌دهد.

بلکه از طریق گفتگوی هدفمند و شنیدن موثر گره کار را شناسایی نموده و در هر جلسه شما را به سمت مدیریت بهتر رابطه جنسی و پذیرش نگرانی‌هایتان هدایت می‌کند.

جلسات درمانی با سکس تراپیست جلساتی حمایتی و آموزشی هستند که شما در طی آن‌ها ابتدا نیازهای جنسی خود را شناخته و پس از آن چگونگی استفاده از روش‌های درست برای تامین این نیازها را می‌آموزید. این معنای ایجاد آرامش و تشویق برای تغییر مثبت است.

سکس تراپی یک رویکرد درمانی تمرین محور است که در آن تلاش می‌شود تا با ترکیبی از تکنیک‌های شناختی-رفتاری و هیجان‌مدار درمانجو به سمت تغییر افکار مخرب و اصلاح رفتار حرکت کند.

این خدمات در این مرکز به شکل کاملا تخصصی ارائه می گردد.