اختلال دوقطبی چیست؟

آیا تا به حال برای‌تان اتفاق افتاده که مدتی را غمگین و مدتی را شاد سپری کرده باشید، بدون آن‌که علت آن را بدانید؟ البته این اتفاق برای همه افراد می‌افتد. زندگی برای همه فراز و فرودهایی دارد که ممکن است ما را دچار حالات و احساسات مختلفی کند. اما این فراز و فرودهای احساسی برای برخی از افراد بسیار شدیدتر و گاهی خطرناک‌تر است. اختلال دو قطبی یکی از بیماری‌های شایع در جهان است.

این اختلال یک بیماری روانی و خلقی محسوب شده و اکثراً در اواخر دوره نوجوانی یا اوایل دوران بزرگسالی در افراد پدید می‌آید. اما این بدان معنا نیست که در افراد مسن یا کودکان اتفاق نمی‌افتد. مهم‌ترین انواع آن اختلال دوقطبی نوع اول و دوم است که ممکن است به بستری شدن فرد بیمار منجر شوند.

اختلال دو قطبی یکی از بیماری‌های روانی است که افراد زیادی در جهان با آن دست‌وپنجه نرم می‌کنند. این بیماری با نام دیگری نیز شناخته می‌شود: افسردگی ـ ‌شیدایی (manic depression). البته این نام قدیمی‌تر است. نام اختلال دو قطبی به انگلیسی Bipolar disorder بوده و به عقیده‌ی برخی متخصصین می‌تواند هر شخصی را در هر سنی درگیر خود کند.

فردی که به این اختلال دچار است در خلق‌وخوی خود فراز و فرودهای شدیدی را بین دو حالت افسردگی و شیدایی احساس می‌کند. به طوری که این حالات می‌توانند ساعت‌ها تا ماه‌ها نیز طول بکشند.

حالات مختلف در بیمار دوقطبی

گفتیم که فرد مبتلا به این اختلال دچار حالات مختلفی می‌شود. این حالات به دو دسته شیدایی و افسردگی تقسیم می‌شوند. به حالت شیدایی مانیا (Mania) هم گفته می‌شود. این دو حالت به صورت تناوبی در تکرارند.

حالت شیدایی (بالا رفتن خلق) حالتی است که در آن فرد دارای میزان انرژی، نشاط و شادابی بالایی است.

در حالت افسردگی (پایین آمدن خلق) فرد دچار بدبینی و منفی‌گرایی می‌شود.

است. علائم برای دوره مانیا یا شیدایی به صورت زیر است.

اعتمادبه‌نفس بالا

احساس خوشی و نشاط فراوان

افزایش فعالیت‌های فیزیکی

تندتند حرف زدن

افزایش میزان انرژی در بدن

بالا رفتن میزان انرژی جنسی

احساس پریشانی

اختلالات خواب (به دلیل میل برای انجام فعالیت‌های زیاد احساس بی‌نیازی از خواب دارند)

اما در زمان افسردگی این نشانه‌ها متفاوت و به شرح زیر است.

احساس غمگین بودن بسیار زیاد

احساس ناامیدی

اضطراب و استرس

میل به خودکشی

خستگی بیش از اندازه

داشتن احساس درد (بدون وجود درد حقیقی در بدن)

کاهش بهره‌وری در کارهای روزمره

ناتوانی در تمرکز بر روی کارها یا موضوعات

بی‌علاقگی به انجام کارهای روزانه خود

بدخوابی

بی‌میلی به غذا (یا در مواردی پراشتهایی)

بیمار داری اختلال دو قطبی علاوه بر مصرف دارو نیازمند جلسات مشاوره است که حتی گاهی لازم است به همراه اعضای درجه یک خانواده انجام شود .

با مراجعه به این مرکز می توانید از خدمات مشاوره تخصصی در این زمینه بهره مند شوید .