تا کجا متعهد بمانیم؟

“رابطه بدون شکست”

♦️چاپ شده در “مجله موفقیت” (شماره 425/اردیبهشت 1401) ♦️

♦️متن کامل این مقاله را مى توانيد در “مجله موفقیت” بخوانيد

باورهایی که از گذشته به صورت ضرب المثل یا خرده فرهنگ‌، سینه به سینه به ما منتقل شده‌اند، اگر به درستی و باتفکر جدید مورد نقد قرار نگیرند، می توانند ما را به سمت انفعال، سستی و نشستن دائمی روی صندلی قربانی ببرند. پس برای رهایی از این افکار لازم است مجددا روی هریک از این باورها فکر کنیم و با آگاهی نو، زندگی جدیدی را بر پایه توانمندی و تعهد بسازیم.

در این شماره یکی از این باورها را مورد ارزیابی و بررسی قرار می دهیم

حتما شنیده اید که می گویند: «دختر با لباس سفید میره خونه بخت؛ با کفن بر میگرده» نظر شما چیست؟ آیا موافقید؟

وقتی ما وارد یک رابطه می‌شویم و تعهد می دهیم که تا آخر عمر کنار هم بمانیم، آیا به این معنی است که این زندگی تحت هر شرایطی همچنان باید ادامه داشته باشد؟

ما باید این باور را در شرایط و زمینه های مختلف بررسی کنیم

????دیدگاه اول: هیچ معیار و چهارچوبی وجود ندارد

مشکل از جایی شروع شد که آدم ها معیار و ارزشی نداشتند و فکر می کردند اگر به خانه بخت بروند، این خوشبختی است؛ ولی این رسیدن و ازدواج، تازه اول داستان بود.

هرکسی برای انتخاب فردی که می خواهد در زندگی اش باشد، اول باید تکلیفش را با خودش روشن کند؛ یعنی چارچوب و معیاری برای خودش داشته باشد؛ تا از آن پیروی کند و وقتی که بخواهد آن را رعایت کند، مجبور است از یک سری ارزش های شخصی اش بخاطر ارزش های بالاتر و مهمتری که در رابطه زوجی دارد، بگذرد؛ ولی چون آگاهانه از آن ها گذر کرده و در واقع ارزش های بالاتری بدست آورده، حال خوبی دارد و به زندگی ادامه می دهد. اگر هم تصمیم بگیرد که از آن زندگی جدا شود، می داند که بخاطر تفاوت ارزش هاست، نه اینکه بخواهد از خودش و زندگی فرار کرده باشد.

پس باز حالش خوب است، پشیمان نمی شود و بابت این انتخاب اشتباه، خودش را سرزنش نمی‌کند؛ چون می داند که این ماجرا حتما برای او درسی داشته تا به سمت آگاهی بیشتر هدایت شود و ارزشمند است حتی اگر خطا و اشتباهی داشته باشد. این تصمیم به جدایی باعث می شود که دوباره ارزش هایش را بررسی کند و چارچوب ارزشی جدبدی بسازد و با «من» جدید، یک زندگی با اختیار داشته باشد

????دیدگاه دوم: معیار و چارچوب داریم ولی دچار سوتفاهم می شویم

وقتی ما یک نفر را با معیارهایمان انتخاب می کنیم، چون شناخت عمیقی از وی نداریم، ممکن است در طول رابطه متوجه این اشتباه شویم.

بفهمیم که دچار سوتفاهم شده بودیم و فکر می کردیم فلان ویژگی را دارد ولی اصلا یک آدم دیگری است؛ نه اینکه نقش بازی کرده باشد بلکه جوری رفتار می کرده که برای من سو تفاهم شده بود.

خیلی اوقات ما همانطوری فکر می کنیم و می بینیم که دلمان می خواهد، اما به مرور زمان می فهمیم این آدم آن طور که من فکر می کردم نیست

????دیدگاه سوم: ارزش های یکسان داریم ولی به مرور زمان تغییر می کند

در این دیدگاه، ما اصلا دچار سو تفاهم نیستیم ولی وقتی وارد رابطه می شویم، به مرور زمان و با ایجاد شرایط متفاوت، متوجه می شویم که این آدم یا من چقدر تغییر کرده ایم، چون ارزش ها و چهارچوب ها در طی زمان تغییر می کنند. پس شرایط خیلی تاثیرگذار است.

خط قرمز در رابطه:

آیا رابطه موفق به این معناست که علی رغم تغییر ارزش هایی که در طول رابطه به وجود آمده، باید در این رابطه بمانیم؟ تا کجا باید بمانیم؟ یا نه، ما می توانیم از این رابطه بیرون برویم؟

بستگی به ترتیب و اولویت ارزش هایمان دارد مثلا برای بعضی از افراد « فرزند » آن قدر اولویت بالایی دارد که وقتی با اخلاق های بد همسرش مواجه می شود، با آگاهی می پذیرد که بخاطر فرزندم زندگی می کنم و وقتی به پذیرش درونی برسد، حالش بهتر است. اما اگر ارزش من، خط قرمز من است و آن چیزی که در همسر من تغییر کرده جزو خط قرمزهای من است، اینجا اگر من حتی جدایی را انتخاب کنم، فرزندم با جدایی من زندگی بهتری خواهد داشت تا اینکه بخواهم در آن زندگی بمانم و هم حال خودم بد باشد و هم این حال را به خانواده منتقل کنم. در نهایت چیزی از من باقی نمی‌ماند که بخواهم به فرزندم یاد بدهم و دیگر آن «من» نیستم و فردیتی ندارم

وقتی فرزند در یک رابطه سمی بماند، آسیب های بسیار بدتری نسبت به جدایی می بیند و جدایی به معنای این نیست که فرزند من، پدر یا مادرش را از دست داده باشد و تا آخر عمر پدر یا مادر او باقی می‌مانم و شاید وقتی جدا شویم، احساس مسئولیت بیشتری بکنم و از لج و لج بازی با همسرم دربیایم

گاهی مشکلاتی در رابطه وجود دارد که علی رغم آسیب دیدن فرد از این اتفاقات، او اصرار دارد که همچنان در آن زندگی بماند مثلا اعتیاد همسر و پرخاشگری فیزیکی. به نظر شما چرا این افراد همچنان در این زندگی باقی می مانند؟

چون روی صندلی قربانی می نشینند و سود پنهان می برند و با تکیه بر این باور که «دختر …..» پشت آن پنهان می شوند تا با ترس هایشان روبرو نشوند یعنی سودهای پنهان نسبت به آسیب هایی که قرار است ببینند، می چربد.

یک سری از ترس ها وجود دارند که به عنوان نشانه می خواهند به ما آگاهی بدهند‌ و اگر هوشمندانه فکر کنیم، می بینیم این ماجراها می آیند که به ما تلنگر بزنند که انفعال کافیست! باید حرکت کنی و خودت را نجات بدهی. ولی آدم ها به دلایل زیر نمی خواهند تغییر کنند:

۱. گذشته آن ها زیر سوال می رود و می ترسند بابت این انتخاب از طرف اطرافیانشان سرزنش شوند

۲. حاشیه امنشان از بین می رود و می ترسند از سودهای پنهانی که در این رابطه می برند، محروم شوند

۳. مسیر پیش رویشان ناشناخته است، کافیست فکر کنم همسرم نیست و آن وقت چیکار می کنم؟! یعنی به ترس از تغییرم به طور ذهنی غلبه کنم و به یک آدم دیگر تبدیل شوم و پشت این باور پنهان نشوم.

خانواده موفق، خانواده ایست که یک رابطه غنی در آن باشد:

تا الان متوجه شدیم که این باور « دختر …. » با رویکردی که قبلا داشتیم، منسوخ شده و ما می توانیم سرنوشت زندگیمان را خودمان رقم بزنیم

حالا می خواهیم از نگاه دیگری به این باور بپردازیم:

رابطه عاطفی و زوجی، یک رابطه مقدس است که باید به آن تعهد داشته باشیم. ممکن است شرایط سختی برای ما پیش می آید تا تلنگری بخوریم و به سمت کسب آگاهی و مهارت پیش برویم. گاهی اوقات وقتی یاد می گیریم که هوشمندانه و آگاهانه به موضوع نگاه کنیم، می بینیم این تفاوت ها آن قدر هم آزاردهنده نبوده اند.

نگاهمان به رابطه باید تعمیرکارانه باشد. خیلی اوقات چون مهارتی کسب نکردیم، از یک رابطه خارج می شویم و دوباره وارد رابطه دیگری می شویم ولی چون رویکردها و افکارمان را عوض نکردیم، مجدد دچار مشکل می شویم

در زندگی رنج های سفید را باید بپذیریم. این سختی ها وجود دارند تا ما از آن ها درس بگیریم و به سمت آگاه شدن، پیش برویم. متاسفانه در دوران کنونی، پذیرش و بخشش ما نسبت اشتباهات طرف مقابل خیلی کم شده است. این معمولا به ضرر خودمان هم تمام می شود؛ نمی توانیم از خطاهای خیلی معمولی یکدیگر بگذریم و یکی از دلایل افزایش طلاق همین است

دلیل دیگر این است که نگاه مان بیشتر مادی شده تا معنوی و متاسفانه رسانه ها و صفحات زرد فضای مجازی، عشق را خیلی بد معنی می کنند و زیر سوال می برند. ما حتی اگر در یک رابطه عمیق چندین ساله هستیم، حق نداریم آن رابطه را فورا ترک کنیم، بلکه باید تلاش کنیم آن را بسازیم و به همدیگر را کمک کنیم تا از اشتباهاتمان بیرون بیایم.

تعهد باید در صدر ارزش های رابطه ای ما باشد و از آن طرف، خیلی نباید در شرایطی بمانیم که آسیب های جدی ببینیم

باور به متعهد بودن، باعث می شود در انتخاب هایمان هم دقت بیشتری داشته باشیم. این، مثل صرف وقت برای خرید خودرو و لباس است؛ چون خودرو قیمت و ارزش بیشتری دارد، قطعا برای خرید آن وقت بیشتری را نسبت به لباس صرف می کنیم

من اگر به سادگی از یک زندگی بیرون بیایم، برای خانواده ام و جامعه هم الگویی غلط می شوم. باید تلاشم را بکنم تا چند سال دیگر حسرت این را نخورم که می توانستم پیش از طلاق، روش های دیگری را هم امتحان کنم

????جمع بندی

ما به راحتی نمی توانیم هر باوری را فقط نقد کنیم و باید همزمان محاسن آن را نیز در نظر بگیریم.

خانواده موفق، خانواده ایست که یک رابطه غنی در آن باشد و آدم ها همدیگر را دوست داشته باشند. این خود به خود به وجود نمی آید و مستلزم تلاش بسیار زیاد است

پس ما با این باور، انتخاب آگاهانه انجام داده و برای زندگی تلاش می کنیم ولی در جایی هم که می بینیم این دیدگاه آسیب زا می شود با تفکری جدید در آن تجدید نظر کنیم.

دکتر نیلوفر اله وردی